Çerez Örnek

CSS

Kültürel Çalışmalar Sempozyumu (CSS)

Ege Üniversitesi Kültür Çalışmaları Sempozyumu CSS 1995 yılında Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinin ve Türk Amerikan Çalışmakarı Derneği'nin ortak hazırladığı iki gün süren bir seminer olarak başladı. Bu etkinlik 1995 yılı Nisan ayında "The Red, Black and White" adı altında gerçekleşti.

Bir sonraki yıl seminer geniş çapta duyuldu ve katılımcı sayısı 150ye ulaştı. En önemlisi bu etkinlik beş önemli kurum tarafından hazırlandı: Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Türk Amerikan Çalışmaları Derneği, British Council ve Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Birimi. Bu etkinlik bu kurumların ilk ortak düzenlediği faaliyet olması açısından çok önemliydi.

Sonrasında bu seminer genç akademisyenlerin önemli isimlerin yanında çalışmalarını sunabildiği uluslararası bir sempozyuma dönüştü. 2005 yılına kadar yılda bir yapılan sempozyum o yıldan itibaren iki yılda bir düzenlenmeye başladı.

İlk günden itibaren bu etkinliğin amacı Türkiye'deki kültür çalışmalarına katkı sağlamak olmuştur. Türkiye'de bulunan sosyal bilimler bölümleri için önemli bir adım olarak görülen bu etkinlik edebiyat, tarih, medya çalışmaları, sosyoloji gibi konuların birbiriyle ilişkili incelenmesini sağlayan bir platform oluşturmuştur. Birçok sunum ve makale metodoloji, ideoloji ve müfredat konularında ateşli tartışmalara sebep olmuştur.

Seçilen makaleler önce British Council, daha sonra Ege Üniversitesi tarafından proceedings olarak basılmıştır. Bu Türk üniversiteleri içinde kültür çalışmalarını destekleyen önemli bir katkı olmuştur. Umarız ki CSS akademiyi destekleyen ve ilham verici ve tartışmaya açık fikirlerin tartışılıp değerlendirildiği bir örnek olmaya devam edecektir.

http://css.ege.edu.tr/

 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ